معرفی و مفاهیم سئو

ایندکس کردن

ایندکس-کردن

ایندکس کردن

بررسی نحوه ایندکس کردن وب‌سایت شما

برای اینکه وب‌سایت شما در نتایج جستجو ظاهر شود، ابتدا صفحات آن باید توسط موتورهای جستجو “ایندکس” شوند. ایندکس به طور اصولی به معنای این است که یک موتور جستجو یک صفحه را کرال کرده و یک رکورد از محتوای آن ایجاد کرده است. گاهی اوقات ممکن است یک صفحه حتی اگر قابلیت کرال کردن نداشته باشد، توسط موتورهای جستجو رتبه‌بندی شود، اما این حالت بسیار کمی رخ می‌دهد.

ساده‌ترین راه بررسی این است که آیا یک سایت یا صفحه در نتایج جستجو نمایان است یا خیر، انجام یک جستجو است. این روش برای هر دو گوگل و بینگ کاربرد دارد. به عنوان مثال، اگر می‌خواستید وضعیت نمایه‌سازی webgraphi.ir را بررسی کنید، عبارت زیر را در جعبه جستجوی گوگل وارد می‌کردید:

site:webgraphi.ir

 

 

چک-لیست-سئو-وب‌گرافی

 

 

اگر وب‌سایت یا صفحه شما نمایه‌سازی نشده باشد

اگر متوجه شوید که وب‌سایت شما نمایه‌سازی نشده است، معمولاً چندین نکته و سوال بررسی کردنی وجود دارد.

 آیا وب‌سایت تازه تأسیس شده است؟

برای موتورهای جستجو زمانی لازم است تا وب‌سایت‌ها را کرال کرده و نمایه‌سازی کنند، بنابراین وب‌سایت‌ها یا صفحات جدید ممکن است فوراً نمایان نشوند.

آیا وب‌سایت محتوای منحصر به فرد و ارزشمند ارائه می‌دهد؟

از خود بپرسید که آیا وب‌سایت واقعاً ارزش دارد که در نتایج جستجو ظاهر شود یا خیر. به عبارت دیگر، آیا محتوای آن یونیک و ارزشمند است؟ محتواهای اسپمی، غیراصیل یا با ارزش پایین ممکن است به صورت پیش‌فرض توسط موتورهای جستجو خارج شوند.

اما چگونه می‌توانید بدانید آیا وب‌سایت شما در نمایه گوگل قرار دارد، و اگر نه چگونه می‌توانید آن را در آنجا قرار دهید؟

اگر می‌خواهید بررسی کنید آیا یک صفحه نمایه‌سازی شده است، بهترین نتایج را با استفاده از ابزار بازرسی URL در Google Search Console خواهید گرفت.

برای صفحاتی که نمایه‌سازی شده‌اند، شما این مشاهده خواهید کرد:

گوگل ایندکس

برای صفحاتی که نمایه‌سازی نشده‌اند، شما این مشاهده خواهید کرد:

گوگل-یو-آر-ال-تست

 

اگر محتوای ارزشمندی برای جستجوکنندگان دارید، باید صفحه مورد نظرتان را ایندکس کنید. شما فقط باید اطمینان حاصل کنید که گوگل قادر به پیدا کردن صفحات شما است و شما اهمیت آن‌ها را اعلام کرده‌اید. این یک فرآیند چهارگانه است.

1. درخواست ایندکس برای صفحه اصلی خود

برای درخواست ایندکس، در Google Search Console ثبت نام کنید، ویژگی خود را اضافه کنید، صفحه اصلی خود را به ابزار بازرسی URL وارد کرده و “درخواست ایندکس” را انجام دهید. تا زمانی که ساختار وب‌سایت شما سالم باشد، گوگل قادر به پیدا کردن و ایندکس تمام صفحات وب‌سایت شما خواهد بود.

 

درخواست ایندکس گوگل

 

2. ایجاد و ارسال نقشه سایت به گوگل

یک نقشه سایت به گوگل می‌گوید کجا صفحات مهم وب‌سایت شما قرار دارند. بیشتر پلتفرم‌های وب‌سایت مانند Wix و Shopify به طور خودکار یک نقشه سایت برای شما ایجاد می‌کنند. معمولاً می‌توانید این نقشه سایت را در آدرس yourdomain.com/sitemap.xml یا yourdomain.com/sitemap_index.xml پیدا کنید. اگر در آنجا نیست، ببینید آیا موقعیت آن در فایل robots.txt شما به آدرس yourdomain.com/robots.txt لیست شده است یا خیر.

اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، از یک افزونه مانند Yoast یا Rank Math برای ایجاد یک نقشه سایت استفاده کنید. از نقشه سایت پیش‌فرض وردپرس استفاده نکنید، زیرا معمولاً شامل موارد غیرمهمی است. هنگامی که یک نقشه سایت ایجاد کردید، به بخش “نقشه‌های سایت” در Google Search Console بروید، آدرس URL نقشه سایت را وارد کنید و “ثبت” را بزنید.

 

نقشه سایت

 

3. ساختار صحیح وب‌سایت خود را ایجاد کنید

موتورهای جستجو باید بتوانند از طریق پیوندهای داخلی به هر صفحه مهم در وب‌سایت شما دسترسی پیدا کنند. اگر این امکان برای یک صفحه وجود نداشته باشد، آن را یک صفحه یتیم می‌نامند. گوگل احتمال ایندکس کردن آن‌ها را کمتر می‌کند چرا که پیدا کردن آن‌ها دشوارتر است و کمترین اشاراتی که اهمیت آن‌ها را نشان دهند دارند.

4. ایجاد پیوندهای برگشتی به وب‌سایت شما (بک لینک)

پیوندهای برگشتی یا همان بک لینک به گوگل نشان می‌دهند که محتوای یک وب‌سایت ارزشمند است و لایق ایندکس می‌باشد.

می‌توانید از گزارش تلاقی پیوند در Site Explorer ابزار Ahrefs برای پیدا کردن این پیوندها استفاده کنید.

به عنوان مثال، فرض کنید شما یک طراح سایت در شهر تهران هستید. اگر وب‌سایت خود و چند رقیب را وارد کنید، این ابزار سایت‌هایی را نشان خواهد داد که به یک یا چند نفر از آن‌ها لینک داده‌اند اما به شما نه. معمولاً می‌توانید دایرکتوری‌ها را به راحتی در این لیست تشخیص دهید.

Sending
User Review
5 (1 vote)

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “ایندکس کردن

  1. Arash گفت:

    چقدر طول میکشه تا ایندکس بشه؟

    1. admin گفت:

      حدود یک هفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *